Historické klepy

Bernini versus Borommini

Barokní mistři – kdo s koho?

Náměstí Navona se stalo kolbištěm dvou mistrů architektury, celebrit své doby. Jistě o nich kolovaly různé drby a kolují dodnes. Vyrazíte- li s průvodcem na náměstí Navona po pár úvodních větách o historii a architektuře se dozvíte, pod rouškou tajemnství, něco ve stylu, to budete koukat, co vám teď povím! Dějepravné drby par excellence!

Legenda praví, že socha Rio della Plata chce rukou zadržet hroutící se dynamické baroko od Borrominiho. Pravdě bude ale blíž, že vyděšený výraz symbolizuje strach z vykradení bohatého kontinentu Jižní Ameriky kolonizátory!

U přenádherné fontány čtyř řek nejprve vyslechnete suchou story o autorovi, datu vzniku. Jste v Římě, tedy stavební sloh máte většinou jasný, není-li to antika, je to baroko..a protože je parno, ostatní už vnímáte přes mlhu (s lehkou omluvou sobě sama- načtu vklidu doma, že). Do hry vás vrací výrazně rozšířené zorničky paní průvodkyně, které by člověk v poledním žáru věru nečekal. Ostře zacílí na jednu ze čtyř soch na velkolepé kašně s tím, že tady si Bernini chladil žáhu a sochy koncipoval jako vzkazy Borrominiho paláci Pamphili a kostelu sv. Anežky. Co to? Ano, mluvící baroko. Rychle se probíraje z mrákot zaznamenáváte, že si opravdu socha řeky Rio de la Plata kryje rukou výhled, má vyděšený výraz a odvrací se od budovy. Řeka Nil vážně sedí zády a vypadá, že na tom po mnoha staletích stále trvá, na hlavě má hadr a napětí v těle. Ostatní postavy – Dunaj a Ganga- se projistotu odvrací úplně jinam a dění za sebou ignorují. „Co to s námi lidmi je, že dobře mířený drb nás spolehlivě probere?“ bleskne mi hlavou.

V rychlé stakatu informací už ale pokračuje naše průvodkyně. Zašermuje svojí magickou hůlkou a zacílí ji k nebesům. Ne! Není to k nebesům, ukazuje na střechu protějšího kostela. Je tam socha! Svatá Anežka. Oproti sochám na fontáně stojí klidně, ale i ona prý promluvá. Odpovídá těm čtyřem drzým mužům, čtyřem ztělesněním řek dole na náměstí, že dům Borrominiho je pevný, nespadne. Aby vzkazu dodala patřičnou váhu, drží se za srdce a odvrací hlavu od vodní skrumáže pod sebou. Ignoruje i falus obelisku v centru vodního nadělení. Nevím jak vy, ale mě se to pak všechno nějak lépe pamatuje. Průvodkyně Hanka byla mojí hrdinkou! Co ona všechno neví?!

A už sype další příběh! Na náměstí jsou fontány tři. Neptunova kupodivu nic neznamená, kromě odkazu na mytologii, což, uznejte, v této konkurenci teď nemůže obstát. Ale zajímavá je Maurova fontána v jižním cípu Navony. Maur je nahý, kouká na dění na naměstí a holou zadnici nastavuje na dům, kde bydlel…ano! Sám velký architekt Francesco Borromini. Asi není nutné říci, že autorem je geniální barokní mistr sochař Gian Lorenzo Bernini. Jako malí kluci…

PRAVDĚPODOBNÁ PRAVDA:

Fontana Quattro fiumi nemohla mít v sochách zakódovaný vzkaz pro Borrominiho. Byla dokončena v roce 1651, kdy ještě nebylo jasné, kdo bude Palazzo Pamphili, ani kostel Sant’Agnese in Agone stavět. Rodina Pamphili původně vybrala otce a syna Rainaldi a výstavba pod jejich vedením započala v roce 1652, rok po dokončení fontány. Borromini nahradil původní architekty na žádost papeže Inocence X. po necelém roce. Pravděpodobně opět došlo k problémům a do čela byl znovu dosazen architekt Carlo Rainaldi, Borromini tedy palác nedokončil. Po roce 66 se do výstavby zapojil dokonce sám Bernini, neslušné vzkazy by tedy posílal sám sobě. Obelisk si přál postavit do fontány papež Inocenc X. neb to byl zvyk a na každém významném náměstí takový monument stál. Nebyl to tedy vztyčený prostředníček směrem k Borrominiho stavbám. Co se Maura z fontana del Moro týče, nepodařilo se vypátrat nic.

Go top

Děkuji za spolupráci na tomto článku svojí ženě Magdě.

Náměstí Navona se stalo kolbištěm dvou mistrů architektury, celebrit své doby. Jistě o nich kolovaly různé drby a kolují dodnes. Vyrazíte- li s průvodcem na náměstí Navona po pár úvodních větách o historii a architektuře se dozvíte, pod rouškou tajemnství, něco ve stylu, to budete koukat, co vám teď povím! Dějepravné drby par excellence!

3 comments

 1. Comment by Lucka

  Lucka Reply 11.11.2014 at 19:13

  Je zajímavé, že dobrý klepy nikdy nevystydnou :)

 2. Comment by Jana K

  Jana K Reply 11.11.2014 at 12:40

  Opravdu moc krasné obrázky. Také maluji akvarel. Fandím

 3. Comment by martin24

  martin24 Reply 10.11.2014 at 13:09

  Klepy jsou všude a vždycky byly. A rivalita také. Prostě – kdo s koho !!!

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Go top