Parfém jako fenomén

7.12.2014

Koncert všech smyslů

Každou příjemnou chvíli v životě mám spojenou s vůní. Jarní podvečer, podzimní listí, ale i mnohá divadelní představení, kdy hlediště provoní jeden dámský parfém nebo naopak cítíte divokou směsici. Mluvím o těch příjemných okamžicích, kdy je množství akorát, vůňe jemně propojuje smysly a dělá okamžik neopakovatelným. Rozhodně nechci popisovat ty situace agresivních pachů, kdy nevkročíte přes jejich hustotu do výtahu.

Pan Nos

Každý velký módní dům vyrábějící parfémy má svého pana Nosa. Tento vysoce ceněný člověk, který dokáže rozlišit i malé nuance čichových vjemů, využívá svého daru stejně jako hudební skladatel svého sluchu. Ze stejného důvodu se asi terminologie v oblasti parfémů a hudby shoduje. Používají se pojmenování jako tóny, akordy, harmonie a místu, kde pan Nos operuje se říká varhany. Tuto elitní pozici si zaslouží pouze vyjímečný člověk s brilantním čichem ohaře, ale také s velkou mírou fantazie a hravosti.

Parfémy

Dříve se parfémy vyráběly pouze z přírodních složek, ty v dnešní době doplnila až tisícovka uměle vytvořených. Díky nim lze vytvořit takové kreace jaké by s čistě přírodními elementy nebyly možné. V jedné takové vůni nalezneme i několik stovek příměsí, které jsou dokonale harmonicky vyvážené a v čase se proměňují. Vysoké tóny označované jako hlava patří prvotnímu charakteru parfému, podle nich si jej zákazník vybírá. Je to pro prodej kruciální moment a na hlavu je kladen velký důraz. Po několika minutách se začínají prosazovat střední tóny pojmenované jako srdce. Ty trvají několik hodin, často jdou již ruku v ruce s nízkými tóny zvanými tělo, které jako základ vůně vydrží nejdéle.

Flakony

Neméně důležitým aspektem pro prodej je atraktivita falkonu. Bývá vytvořen ještě před komponováním vůně, kdy je pouze zadefinován koncept. V dnešní době je zvykem, že každý významný parfém má svoji tvář v podobě uznávané herecké nebo pěvecké hvězdy. Vybral jsem si proto trojici našich českých ikonických hereckých dam a dvojici pánů, aby to pro mě byla výzva, a pokusil jsem se navrhnout pro ně flakon k parfému.

Zlatý flakon „Le Charme“ inspirovaný Chantal Poullain

Křehkost a ladná elegance paní Chantal Poullain byly inspirací k tvaru flakonu. Hutnost zlaté barvy, která symbolizuje sluncem zalité Provence, je mírně zředěna subtilní lehkostí skla. Ostře řezaný černý kámen kontrastuje s jemností nádobky s křídly a dodává jí zemitost a osudovost.

Motýlí flakon „Butterfly“ inspirovaný Hanou Maciuchovou

Hluboké zářící oči paní Hany Maciuchové vás na křídlech motýlů zanesou do jejího poetického světa. Tmavě rudá symbolizuje život a vášeň, ostře kontrastuje s křehkostí motýla. I tvarově jsme v přímém opozitu k jemnosti křídel a solidní flakon je kotven masivním podstavcem k podkladu.

Parfémová lahvička „Coraggio“ inspirovaná Simonou Stašovou

Energie a houževnatost přírody, břitký vtip a osobitý nadhled, to je pro mě paní Simona Stašová. Ladně prohnutý list ukončený hrotem oslní svojí lesklou paletou odstínů zelené a modré. Proměnlivý charakter prvního pláště lepě prěkrývá hutný kmen sametově opákního skla temně zlaté barvy.

Design „EBEN“ je inspirovaný jak už název napovídá Markem Ebenem.

Noblesní lesk a vytříbená harmonie tvarů a vzorů byla inspirována osobností pana Marka Ebena. Královská modrá v čirém lesku chytře doplňuje osobitý samet matného skla. Kombinací oblých stěn a vybíhajícího ostrého úhlu dosahujeme prěkvapivé dynamiky zmírněné jemnými ornamenty.

Design této lahvičky „INDEPENDENT“ je inspirovaný známým českým hercem.
Hádejte kterým…

Jemně rozeklaný povrch silného modravě-kouřového skla skrývá viditelně ostrý mnohalomný kovový plášť, který bezpečně halí jádro flaknu. Jednoduchá barevnost s využitím prohloubených tónů skla a kovu je podtrhnuta červenými akcenty k jinak syrovému mužnému parfému.

HLASOVÁNÍ!!!

Zkuste odhadnout, který z českých herců byl inspirací pro parfémový flakon „INDEPENDENT“?
Hlasovat můžete ve formuláři dole.

SKICÁŘ – náčrty, které předcházely návrhům flakonů.

Go top

Děkuji za spolupráci na tomto článku svojí ženě Magdě.

Každou příjemnou chvíli v životě mám spojenou s vůní. Jarní podvečer, podzimní listí, ale i mnohá divadelní představení, kdy hlediště provoní jeden dámský parfém nebo naopak cítíte divokou směsici. Mluvím o těch příjemných okamžicích, kdy je množství akorát, vůňe jemně propojuje smysly a dělá okamžik neopakovatelným.

6 comments

 1. Comment by Liba

  Liba Reply 10.12.2014 at 14:39

  Zajímavý článek! Typuji Bartošku. Napřed jsem myslela na Marka Vašuta, ale líp se mi nakonec hodí k Jiřímu Bartoškovi.

  • Comment by radim

   radim Reply 10.12.2014 at 22:19

   Děkujeme, za bezva tip. Pan Jiří Bartoška by tomuto popisu také odpovídal, ale toto je ještě o trochu tajemnější muž.
   Marek Vašut s ním má podobnou světlou barvu vlasů…

 2. Comment by Veronika

  Veronika Reply 8.12.2014 at 9:15

  Opět skvělý článek! Musím říct, že jste mě dostali, opravdu netuším, ke komu poslední parfém přirovnat. Nejvíce se mi líbí Le Charme, při výběru parfému je pro mě totiž velice přitažlivý flakon. Tento ve mě evokuje pocit, že se ze mě stane královna:)

  • Comment by magda

   magda Reply 8.12.2014 at 10:45

   Děkujeme! Ten pánský flakon patří jednomu z nejvýraznějších herců u nás. Nápověda: je nositelem mužnosti, tajemnosti a svobody…

   • Comment by Veronika

    Veronika Reply 12.12.2014 at 10:05

    Tipuji Karel Roden, to je pro mě nejvýraznější herec u nás:)

    • Comment by magda

     magda Reply 14.12.2014 at 19:43

     Je to tak! Neuvěřitelný odhad! Díky.

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Go top